Egyesül a Chaos és az Enscape. A pénzügyi feltételek az üzlet hatósági jóváhagyásáig még nem tisztázottak, ami várhatóan még ebben a negyedévben fog megtörténni.
A TA Associates és LEA Partners által bejelentett egyesülés összefogja az archviz piac három kulcs app-jának (V-Ray, Corona, Enscape) fejlesztőit.
A két cég saját termékei továbbra is a jelenlegi nevükön lesznek elérhetőek, míg az egyesült cég megtartja a Chaos nevet.
Ha sikerül nyélbe ütni az üzletet, azzal egyesülnek az archviz piac három kulcs app-jának fejlesztői. (V-Ray, Corona, Enscape)
A három alkalmazás közül a V-Ray a legrégebben működő, eredetileg a Chaos – akkori nevén Chaos Group – adta ki 1997-ben.
A feltörekvő vizualizációs piacnak hála gyorsan sok követőre tett szert, később pedig az első olyan renderelővé lépett elő, ami elhozta a ray tracing-et a VFX munkákhoz.
A kezdetben 3dsMax renderelő mára több mint 10 host app-hoz érhető el, beleértve a Cinema 4D-t, a Maya-t, a Revit-et, a SketchUp-ot és az Unreal Engine-t.
2017-ben a Chaos Group felvásárolta a Render Legiont, a 3ds Max és a Corona fejlesztőjét, ezáltal gyorsan a V-Ray legfőbb riválisává vált az archviz piacon.
Ha lezárul, az üzlet egyesíti ezeket az alkalmazásokat egy másik feltörekvő riválissal, az Enscape saját elnevezésű, real-time renderelőjével CAD-hez és építészeti design szoftverekhez.
Az archviz piac legnépszerűbb renderelőiről készült legutóbbi CGarchitect felmérésben a V-Ray és a Corona első és második, az Enscape pedig a hatodik helyezést kapott.
Az Enscape esetében ezt a piaci pozíciót mindössze három év alatt sikerült elérni, a 2017-ben alapított cég nyilatkozata szerint az évre "rendkívüli növekedés" volt jellemző.
A szoftverek nagyjából kiegészítik egymást, a V-Ray és a Corona elsősorban final minőségű offline renderelők, az Enscape pedig real-time interaktív renderelő.
Bár a Chaos fejleszti a real-time V-Ray GPU render engine-t és az új Chaos Vantage-t is, az egyetlen host app, amely közös az Enscape-el, az a Revit és a SketchUp, így nincs akkora átfedés mint a V-Ray és a Corona között, melyet a Chaos fejlesztett párhuzamosan, megtartva mindkét fejlesztő cég munkatársait.
Ha hihetünk a sajtónak, a cégek saját termékei továbbra is a jelenlegi nevükön lesznek elérhetőek.
Az üzletet a TA Associates és a LEA Partners magántőke-cégek jelentették be, utóbbi az Enscape többségi részvényese. A Chaos és az Enscape „jelentős kisebbségi részesedéssel” fog rendelkezni új cégben.
Az új cég székhelye a németországi Karlsruhe-ban lesz, az Enscape jelenlegi központjában; de megtartják a cégek szófiai, prágai, tokiói, szöuli, Los Angeles-i és New York-i irodáit is.
Peter Mitev, a Chaos vezérigazgatója és társalapítója, valamint Christian Lang, az Enscape vezérigazgatója kapják a co-CEO címeket, az igazgatótanács elnöke pedig a Vectorworks korábbi vezérigazgatója, Sean Flaherty lesz.
A Chaos társalapítója, Vladimir Koylazov – a cég sokak által ismert arca – szintén vezető pozícióban folytatja a kutatás-fejlesztést és innovációt.
A hivatalos közlemény általánosságban megjegyzi, hogy a „cél a termékportfólió fejlesztése és megerősítése egy átfogó vizualizációs ökoszisztéma létrehozása érdekében”.
Felvettük a kapcsolatot a Chaos-al és az Enscape-vel, hogy további részleteket kérjünk az üzletről és arról, hogy várható-e változás a személyi állományban vagy árakban. Amint visszajelzést kapunk, frissítjük a cikket.