Sokat feszegetett kérdés zenei producerek köreiben… Hát persze, hogy az „analóg a jobb”!
De talán inkább nem is így kéne feltenni a kérdést! Ez attól függ, hogy mit mire szeretnél használni és hol fog az alkotás megjelenni? Szeretném felvetni ezt a kérdést saját, alkalmazott zeneszerzői és „színpadi előadói” oldalamról is. Mert e két különböző nézőpont szerint, azért érdemes gondolkodóba esni… Mik az előnyök és a hátrányok?
Mint színpadi előadó hamar rá kellett jönnöm, hogy a digitális szintetizátorok és effektek nem vehetik fel a versenyt hangzásukban az analóg eszközökkel. Mivel, mint előadó a zenéidet nagy hangrendszereken való megszólalásra készíted, (PA) szükséged lehet a jó öreg „vasakra”. Nagy hangrendszereken sokkal jobban megmutatkozik az analóg és a digitális eszközök közötti különbség. Főleg, ha az általad preferált stílus főképp elektronikus. Emellett biztos előtted és utánad játszik majd valaki, akinek az anyaga sokkal jobban szól és hangosabb, mint a Tiéd! Mert persze Ő analóg cuccokat használt!
Előnyök:
Hátrányok:
Alkalmazott zeneszerzőként főleg a digitális eszközöket részesítem előnyben. Több munkám van, aminek a megjelenési platformjai: telefon, tablet, tv, rádió,stb…
Itt tapasztalataim szerint nem ugyanazoknak a hangzásbeli kritériumoknak kell megfelelni, mint egy nagyszínpadi megjelenésnél. Emellett a digitális eszközökkel, sokkal színesebbek a stilisztikai lehetőségek és a munka is gyorsabban megy velük. Mert persze az Ügyfélnek tegnapelőttre kéne az anyag.
De lássuk itt is az előnyöket és a hátrányokat pontokba szedve.
Előnyök:
Hátrányok:
Általában aki elkezd zeneírással foglalkozni úgy is a digitális eszközöket fogja kipróbálni.
És szépen, lassan ahogy kiforr a stílusa és körvonalazódik benne, hogy hogyan szeretné kamatoztatni tudását, elgondolkozik rajta, hogy mire is van szüksége. Eddigi tapasztalataim szerint én egyik dologra se tudom azt mondani, hogy az a jó. Mert mind a kettő jó a maga nemében, és megint az a kérdés vetődik föl, hogy mire és hova?